خانه > Articles > ثبت نهمین اثر جهانی ایران در یونسکو

ثبت نهمین اثر جهانی ایران در یونسکو

(به نقل از ایسنا)

پرونده مجموعه کلیساهای متعلق به ارامنه در ايران، در سی و دومين اجلاس کميته ميراث جهانی سازمان يونسکو در ايالت کبک کانادا، مطرح و به تصويب اين کميته رسيد. اين اجلاس از روز ۱۲ تير و به مدت نه روز آغاز به کار کرده است.

عبدالرسول وطندوست، سرپرست هيئت اعزامی از ايران به اجلاس يونسکو، در اين مورد به خبرگزاری نیمه رسمی دانشجویان ایران، ايسنا، گفت:«با اين پرونده، هيچ مخالفتی نشد و به محض طرح و ارايه آن توسط ايکوموس، نمايندگان چند کشور به طرفداری و حمايت از آن صحبت کردند. از جمله، نماينده کانادا به دليل آماده کردن چنين پروندهای، از ايران قدردانی کرد و مراکش، تونس، کنيا و چند کشور ديگر در حمايت از اين پرونده صحبت کردند.»

وی اشاره کرد که اين مجموعه ثبت شده شامل سه کليسای اصلی با نام های قره کليسا يا سنت تادئوس، سنت استپانوس، زور زور و چند بنای اطراف آنها، همراه دهکده ها و قبرستان است.

قره کليسا، کليسای تادئوس مقدس، که در نزديکی شهر ماکو، در شمال غرب ايران قرار دارد، به دليل وجود قبر «تادئوس مقدس» که در سال ۶۶ ميلادی توسط مخالفان مذهبی خود به قتل رسيد، برای مسيحيان منطقه، به ويژه ارامنه، ارزش مذهبی زيادی دارد.

گفته می شود که از آنجا که تادئوس يکی از حواريون عيسی مسيح و از بنيانگذاران کليسای ارمنی است، از زمان تدفين او، اين محل به صورت يکی از زيارتگاه های مهم ارامنه درآمده است و آنان هر سال در روزهای آخر تيرماه و هفته اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پيروان مسيحی او است، در قره کليسا مراسم خاصی بر پا ميدارند.

زيارت مذهبی ارامنه به قره کليسا، سه روز طول می کشد و آنها در طول اين مدت در چادرهايی که اطراف کليسا برپا می کنند، اقامت می کنند.

قره در زبان آذری به معنی سياه است و وجه تسميه اين نام سياه بودن قسمتی از کليساست. ظاهرا ساختمان اصلی کليسا تماما از سنگ های سياه ساخته شده بود که پس از بازسازی، قسمتی از سنگ ها با سنگ های سفيد جايگزين شده است.

 


 

اکنون قره کليسا به صورت يکی از مراکز گردشگری با اهميت ايران به شمار می رود و جزو ميراث ملی ايران به ثبت رسيده است.

کليسای مريم مقدس که به نام کليسای «زور زور» نيز معروف است، يکی ديگر از آثار پرونده کليساهای ايران است که در استان آذربايجان غربی شهرستان ماکو و در ۱۲ کيلومتری شمال غرب قره کليسا قرار دارد.

اين کليسا که به حدود سال ۱۲۹۸ ميلادی تعلق دارد، ممکن بود که پس از آب گيری سد بارون در عمق درياچه پشت سد قرار گيرد. به همين دليل، به ارتفاعات کنار درياچه منتقل و در آن نقطه دوباره بازسازی شد.

کليسای چوپان نيز که در غرب شهر مرزی جلفا در ساحل رود ارس و در محدوده استان آذربايجان شرقی قرار دارد، در قرن ۱۶ ميلادی ساخته شده است. گفته ميشود که اين کليسا محل عبادت چوپانان ارمنی ساکن روستاهای اطراف دره شام بوده است.

همچنين کليسای استپانوس مقدس در شش کيلومتری روستای دره شام به فاصله ۱۵ کيلومتری غرب شهر جلفا در استان آذربايجان شرقی واقع است و از قديمی ترين کليساهای جهان به شمار می رود. استپانوس قديس، يکی از نخستين افرادی بود که به دين مسيحيت گرويد و بهدست حواريون وی غسل تعميد يافت.

سبک معماری اين کليسا آميزه ای از شيوه های معماری اورارتو، اشکانی، يونانی و رومی است که پس از به وجود آمدن بناهای شگرف اچميادزين، طادئوس، آختامار و استپانوس به شيوه معماری ارمنی شهرت يافت. در حريم اين کليسا، دو کليسای چوپان و دره شام نيز قرار دارند.

هر سال، ارامنه بسياری از گوشه و کنار ايران به زيارت اين مکان می آيند و در هفته زيارت قره کليسا پس از انجام مراسم زيارت قبر تادئوس، به زيارت اين دير نيز می روند.

در همين حال، آقای وطندوست گفت:«ايران از هم اکنون بايد تلاش کند تا برای سال آينده، مجموعه سازههای آبی ـ تاريخی شوشتر مراحل خود را طی کند و نيز بايد تلاش کند، هر سال دو اثر را برای ثبت در ميراث جهانی پيشنهاد دهد.»

دسته‌ها:Articles
 1. سعید
  ژوئیه 17, 2008 در 3:45 ق.ظ.

  ظاهرا اوباما میخواهد قتل عام ارامنه را به رسمیت بشناسد. این روزنامه‌ی یاکویی آنقدر عصبانی شده که عبارات نژادپرستانه در مورد اوباما به کار میبرد: این روزنامه مینویسد: «نامزد سیاه دوباره مقاصد سیاه خود را تکرار کرده است …» این نژادپرستها در اینجا هم چهره‌ی کریه خود را نشان میدهند و به سیاهها اهانت میکنند:
  http://groong.usc.edu/news/msg238045.html

 2. پوریا
  ژوئیه 20, 2008 در 8:49 ق.ظ.

  من فکر نکنم از این مک کین (جمهوری خواه) یا از اوباما (دموکرات) خیری به مابرسد. ولی اگر اوباما پیروز شود مقاله باکویی بالا را میتوان به کارمندان دفتر اوباما ارسال کرد.

 3. ژوئیه 20, 2008 در 11:45 ق.ظ.

  سلام دوستان گرامی.
  من یک مدافع حقوق بشر در کردستان هستم. نامم شیرکو جهانی اصل و اهل مهابادم که‌ به‌ کارهای هنری نیز از قبیل عکاسی و فیلم مشغولم و تا اندازه‌ای هم در زمینه‌های تاریخی و متولوژیک… من تاریخ شما ارامنه‌ را نیک میدانم و نسبت به‌ قتلعام شما توسط ترکها بسیار متاثر و متاسفم.
  دوست دارم که‌ با هم رابطه‌ و همکاری داشته‌ باشیم.
  آدرس ایمایل من چنین است : baranishew@gmail.com
  منتظر تماس شما خواهم بود
  با تشکر
  tel; 0098 914 958 39 84

 4. ژوئیه 20, 2008 در 8:48 ب.ظ.

  برای در امان ماندن از تخريب‌ها،
  پايه‌ستون‌های دروازه‌ی شرقی كاخ آپادانا مدفون شدند

  درپي درخواست‌هاي انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش، پايه‌ستون‌هاي دروازه‌ي شرقي كاخ آپادانا براي در امان ماندن از تخريب‌ها، به زير خاك رفتند.

  عضو هيأت مديره‌ي انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش در گفتگو با خبرنگار (ايسنا)، با بيان اين مطلب ادامه داد: اين اقدام توسط پايگاه ميراث فرهنگي شوش و با همكاري انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي، اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري و پايگاه حفاظت و مرمت چغازنبيل (دوراونتاش) صورت گرفته است.

  علي بويري منجي بيان كرد: متأسفانه در چند سال گذشته، بارها پايه‌ستون‌هاي اين كاخ توسط عوامل انساني و طبيعي تخريب شده‌اند. ارديبهشت سال پيش، بخش قابل توجهي از اين پايه‌ستون‌ها به‌وسيله‌ي عوامل مخرب انساني از بين رفتند. در آن زمان، با اعلام اين تخريب، ضرورت‌ حفاظت از آثار يادشده را به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري يادآور شديم و در نامه‌اي همراه تصاوير مستند از تخريب، آمادگي كارشناسان انجمن را براي همكاري با سازمان با هدف آسيب‌شناسي و حفاظت از آثار اعلام كرديم.

  او با اشاره به اين‌كه اين آثار هم‌چنان در معرض تخريب و بدون رعايت اصول حفاظتي‌اند، گفت: در اين مدت، بارها ازسوي كارشناسان بر ضرورت حفاظت اين پايه‌ستون‌ها تأكيد شده است تا اين‌كه يك‌ماه پيش، دوباره بخشي ديگر از سنگ‌نوشته‌ها تخريب شد و اكنون به‌سختي واژه‌اي از آن سنگ‌نوشته‌ها قابل خواندن است.

  وي اظهار داشت: با مكاتبه‌هاي صورت‌گرفته و درخواست انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش مبني بر لزوم مدفون شدن پايه‌ستون‌ها براي در امان ماندن از آسيب‌هاي دوباره، با توجه به محصور نبودن محوطه‌ي باستاني شوش و در اختيار نداشتن نيروي متخصص و امكانات كافي براي حفاظت و مرمت پايه‌ستون‌ها، هفته‌ي گذشته هرچند خيلي دير و پس از نابودي بخش قابل توجهي از آثار، تا فراهم شدن شرايط مناسب، پايه‌ستون‌ها دوباره مدفون شدند.
  كاخ آپادانا به‌دستور داريوش شاه هخامنشي حدود سال‌هاي 516 تا 521 پيش از ميلاد در شوش ساخته شده است. دروازه‌ي شرقي كاخ آپادانا، چهار پايه‌ستون داشته است كه اكنون دو پايه‌ستون از آن‌ها باقي مانده‌اند. روي سه طرف اين پايه‌ستون‌ها، سنگ‌نوشته‌هايي به خط ميخي به سه زبان پارسي باستان، ايلامي و آكدي وجود داشته‌اند.

 5. ژوئیه 20, 2008 در 8:51 ب.ظ.

  درود به شما هم میهن ارجمند
  همواره سربلند و پیروز باشید

 6. mojgan
  ژوئیه 22, 2008 در 2:55 ب.ظ.

  ميشه لطفا آموزش زبان ارمني رو ادامه بديد ؟ يا منبعي براي آموزش معرفي كنيد؟
  ممنونم.

 7. ژوئیه 24, 2008 در 3:18 ب.ظ.

  هموطنان گرامی،
  یک پانترک ظالم و آدمخوار به نام «سهند» با نامهای «گیلان» و «کردستان» از خود پیام میگذارد و در ذهن خوانندگان تداعی میکند که تمای اقوام بر ضد قومی به نام پارس میباشند.
  لطفا در وبلاگهای دیگر به این موضوع اشاره کنید و مچ این «لعابچی» را بگیرید.

 8. پیام
  ژوئیه 31, 2008 در 6:18 ق.ظ.

  کلیسا ی تادئوس بارتوکیموس افتخار ماست.فکر کنم ساندوخت هم اونجا خوابیده.روان آن بانوی بزرگ شاد باد.
  همین کافیه واسه اینکه ثابت شه ارمنیان از چندین هزار سال پیش نا اکنون هموطن ما هستند.نظر به اینکه کشور ارمنستان قدیم بزرگ بوده میشه فهمید که چرا ایران اشکانی اینقدر قدرت داشته.
  ارمنیها اشکانیان رو هنوزهم دوست دارند.اشکانها بعد از شکست از ساسانیان سالها به حکومتشون در ارمنستان ادامه دادند. دردوره اشکانی روابط ایران و ارمنستان به اوج خودش رسید. و هر دو یک کشور بودن. در بسیاری از دوران تاریخی ارمنستان و ایران هردو یک کشور رو تشکیل میدادند
  و اینهم هست که در اکثر دوران که ارمنستان دست ایران بود .حکومت ایران به ارمنستان نوعی خودمختاری می داد. در دوره برخی از شاهان ساسانی که تعصب مذهبی کاهش پیدا میکرد وضعیت ارامنه رو به بهبود میرفت.

 9. ژوئیه 31, 2008 در 10:47 ب.ظ.

  به روز شد

 10. سپتامبر 12, 2008 در 3:28 ق.ظ.

  این وبلاگ من بزبان انگلیسی که در مورد کلیسای تاده ی مقدس هم پست داره.یه وبلاگ فارسی هم دارم که لینک اون رو هم بعدا میذارم

 11. سپتامبر 24, 2008 در 4:26 ق.ظ.

  بناي بسيار زيباييست؛
  به جد پارسيان و ايرانيان بايد از هم ميهنان ارمني خود بخاطر نگاهداري از بخش بزرگي از فرهنگ و تمدن اصيل پارسي سپاسگزار باشند، چه ايشان بيشتر دچار خودباختگي و تمايل زياد به عربها شده اند و بخشهاي بزرگي از فرهنگ خود را فراموش نمودند و افسوس كه هرآينه اين بيشتر و بيشتر ميشود!

  من خود ارمني نيستم! ولي بسيار ارج مينهم بر ايشان؛
  به روز باشيد،

 12. آرگین
  آوریل 2, 2009 در 5:57 ب.ظ.

  سلام.این وبلاگ منه،برای یادگیری زبان ارمنی.www.armenian-language.blogspot.com
  حتما سر بزنید.

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: