خانه > Articles > پارسی باستان

پارسی باستان

«زبان کتیبه های هخامنشی، نه به فارسی امروز، نه به کردی، که زبان مردم منطقه بیستون بوده، نه به ایلامی و آرامی و بابلی و نه به هیچ زبان شناخته شده دیگر اقوام و بومیان ایران و منطقه شرق میانه شباهتی ندارد.»

«تردید ندارم که هر کنکاش کارشناسانه بر روی این کتیبه ها(پارسی باستان) و خط و زبان آن ها، هرگز کسی را به این مقصد راهنمایی نخواهد کرد که زبان کتیبه های هخامنشی کوچکترین ارتباطی با زبان رسمی و کنونی و یا کهن و بومی ایران داشته است.»

 
زمانی که مزخرفات پورپیرار را برای اولین بار در کتاب های چرندش مطالعه کردم، باور نمی کردم که یک انسان اینقدر می تواند خودفروخته باشد. این موجود نادان، بدیعی ترین مسائل تاریخی را(که دانشگاه ها و منابع معتبر تاریخی بر آنان مهر محکم تایید کوبیده اند) زیر سوال می برد، بدون آنکه کوچکترین مدرک و سندی را برای اثبات خزعبلاتش رو کند. او بدون داشتن مدرک دیپلم، تحقیقات برجسته ترین ایران شناسان و چه بسا برترین دانشمندان باستان شناس را زیر سوال می برد. با همین روش، او عده ای نوچه بدور خویش جمع کرده است، که با «استاد استاد» گفتن آنان، خود نیز باور کند که دانشمند است! نوچه های او پان تورک ها، تجزیه طلب ها، پان عرب ها و تمامی ضد ایرانی های بی سواد دیگر هستند.

ضرب المثل معروفی می گوید:
«بهترین راه معروف شدن، تف کردن بر چهره انسان های محبوب و مشهور است، زیرا در عین بدنامی، از گمنامی بهتر است.» شکی نیست که پورپیرار این روش را برای معروف شدن خویش در پیش گرفته است.

اما در این میان، کتاب هزاره های پر شکوه استاد داریوش احمدی بسیار خوشنودم کرد، زیرا یک پاسخ اساسی به این یاوه سرای ایدئولوژی زده داده است. پاسخی کاملاً مستند و منطبق با موازین علمی، که تمام امید های هواداران پورپیرار را پرپر کرد. توصیه می کنم که حتماً این کتاب را تهیه کنید.


هدف این پست، آشنایی با زبان های ایرانی، و زبان پارسی باستان است. برای تقریر این پست از کتاب زبان های ایرانی، نوشته پروفسور یوسیف م. ارانسکی ترجمه دکتر علی اشرف صادقی، و همچنین منابع خارجی استفاده شایانی شده است.

 

زبان های ایرانی

زبان های ایرانی شاخه ای از درخت زبان های هندو اروپایی هستند. این درخت علاوه بر شاخه ایرانی اش، شامل شاخه های دیگری نیز می باشد که عبارتند از:

          زبان هیتی

          زبان های هندی و تخاری

          زبان های ایتالی

          زبان های اسلاو

          زبان های بالتی

          زبان های ژرمنی

          زبان های سلتی

          زبان آلبانیایی

          زبان ارمنی

در این درخت هندو اروپایی، زبان های هندی شبیه ترین زبان ها به زبان های ایرانی هستند. زبان های ایرانی باستان از طریق عناصر مشخصه متعدد آوائی، واژگانی، صرفی، واژه ساختنی و نحوی با زبان های هندی وابستگی پیدا می کنند.

ساختار نحوی زبان اوستا و زبان وداها به اندازه ای به هم شبیه است که می توان با در نظر گرفتن تناظر آوایی که میان دو زبان اوستایی و سنسکریت ودایی هست جملات کاملی را کلمه به کلمه از اوستایی به ودایی و از ودایی به اوستایی ترجمه کرد. حتی این زبان ها به طرز مشابهی مشمول تحول قرار گرفته اند.

مذاهب و اسطوره های هندی و ایرانی نیز به طرز شگفت آوری به هم شبیه هستند، بگونه ای که در مواردی حتی اسمهای خاص در میان اسطوره های این مردمان یکسان است. این همه نزدیکی میان دو شاخه زبانی چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

این عقیده وجود دارد که زمانی یک جامعه زبانی آریایی وجود داشته که در آن قبایلی به گویش های آریایی(هندو ایرانی) تکلم می کرده اند و هنوز در سرزمین واحدی به سر می برده اند و آن سرزمین به احتمال زیاد آسیای مرکزی بوده است.  

درخت هندو اورپایی(برای مشاهده دقیق، بر روی عکس کلیک کنید)

 

 

نقطه مبدأ تقسیم بندی تاریخ زبان های ایرانی، شروع جدایی آنها از کل زبان های آریایی (هندو ایرانی) است. این تاریخ را مقارن آغاز هزاره دوم پیش از میلاد می دانند.
تاریخ زبان های ایرانی به سه دوره تقسیم می شود:

1.      دوره ایرانی باستان

2.      دوره ایرانی میانه

3.      دوره ایرانی نو

 

همانطور که مشاهده می شود، زبان پارسی باستان، جز زبان های دوره اول است. زبان آوستایی و سانسکریت همدوره و هم خانواده این زبان محسوب می شوند. پارسی باستان، جد زبان های ایرانی نو، اعم از فارسی نو، کردی، لری، تاتی و … محسوب می شود.

حال آنکه می بینیم ناصر پورپیرار، این فاحشه هرزه خانه تجزیه طلبی، زبان پارسی باستان را زبانی کاملاً متفاوت معرفی می کند و سعی دارد نشان دهد که هخامنشیان(که بدین زبان کتیبه هایشان را به رشته نگارش در آورده اند) قومی مهاجم و بیگانه بوده اند، که زبانشان از زبان دیروز و امروز ایران کاملاً متفاوت است! این ابله زبانهای آرامی و ایلامی و بابلی را که از خانواده کاملاً متفاوت زبانی هستند، با زبان پارسی باستان مقایسه می کند و نتیجه می گیرد که هخامنشیان مشتی اسلاو-یهودی راهزن و دزد بوده اند! درد شکم با مردمان چه ها که نمی کند!

 

پارسی باستان و زبان های دیگر

زبان پارسی باستان تاثیر زیادی بر زبان های دیگر داشته است. برخی دانشمندان زبان شناس انگلیسی معتقدند که ریشه بسیاری از کلمات انگلیسی امروزی، در پارسی باستان قرار دارد. زبان ارمنی نیز تاثیراتی از زبان پارسی باستان داشته است. البته از آنجاییکه این زبان ها با هم، هم خانواده اند مشاهده چنین مواردی زیاد هم تعجب بر انگیز نیست.

بعنوان مثال واژه پَتیکارهَ در پارسی باستان، به معنای تصویر است. این واژه در زبان انگلیسی بصورت Picture و در زبان ارمنی بصورت Patker هنوز هم رواج دارد. همچنین واژه بَگَ به معنای خدا، در زبان روسی امروزی عیناً با همان معنا مورد استعمال است.

واضح است که پارسی باستان چقدر بر روی پارسی میانه(پهلوی) و پارسی جدید تاثیر گذار بوده است. این تاثیر آنقدر واضح است که نیاز به توضیح اضافی ندارد. محققین حتی نحوه پیشرفت این زبان را نیز مشخص کرده اند. اما دانشمند برجسته ساز مخالف زن، دکتر دیپلمه پورپیرار هیچ کدام از این مستندات را قبول ندارد و همچون کودکی لجوج بر مواضع خویش پافشاری می نماید!

واضح است، پورپیرار مواجب خویش را به موقع و سروقت از اربابان خارجی و داخلیش دریافت می نماید. به همین دلیل این چنین خوش خدمت است. اهورا ایران را ز دست این اریغان نجات دهد! 

دسته‌ها:Articles
 1. ژوئیه 3, 2008 در 11:44 ق.ظ.

  دوست گرامی و هم اندیش عزیز
  با درود
  مدتی از شما بی خبریم!
  چرا؟
  مانند همیشه نوشتار ارزنده ای ارائه نمودید. آنرا در پیوندهای روزانه قرار خواهم داد.
  پاینده باشید

 2. ژوئیه 4, 2008 در 9:56 ب.ظ.

  اگر شرایط به همین شکل پیش بره ما فصل جدیدی از درگیری با وطنفروشان را آغاز خواهیم کرد ظاهرا دولتهای غربی و از جمله آمریکا منافعشون را در تجزیه ی ایران می بینن دلایلش هم ساده است قطعا 50 تا ایران خیلی بهتر از یک ایرانه این قاعده ی استعماره که هر چقدر با دولتهای ضعیفتری روبرو باشه مشکلات کمتری داره( توضیح اینکه دولت آمریکا بودجه ی400 میلیون دلار در سال برای حمایت از مخالفان و حقوق قومیتها در ایران اختصاص داد که معناش کاملا مشخصه, چون کسی دلش برای ما نسوخته که بخواد از حقوقمان دفاع کنه حمایت از حقوق قومیتها یعنی حمایت از تجزیه طلبان ) در این که حکومت ما مقصره شکی نیست اما مشغول کردن اون به سرکوب مخالفان داخلی مقداری از انرژیش را می گیره و این چیزیه که بیگانگان میخوان و اینکه حاکمیت هم بدش نمی آد به بهانه ی تجزیه طلبان اینطور وانمود کنه که اگر من پابر جا نباشم , کشور تجزیه میشه و مردم به این خاطر پشتش بایستن, مشکلی که دقیقا امثال ما دارن ,خلاصه وضعیت اصلا خوبی نیست امیدوارم جو متشنج بین المللی کمی آرامتر بشه در غیر این صورت ما مشکلات بیشتری خواهیم داشت.

  جاوید ایران

 3. مازیار کرمانشاه
  ژوئیه 4, 2008 در 10:33 ب.ظ.

  با درود بر شما یار گرامی
  بیستون کعبه عشاق جهان است هنوز ………..اتش عشق خفته دران است هنوز…………….سالها از غم جان کندن فرهاد گذشت …….عشق و جانبازی او ورد زبان است هنوز….
  در مورد کتیبه بیستون باید اضافه کنم این کتیبه اولین و بزرگترین کتیبه سنگی جهان است و دومین کتیبه مربوط به شهر اورشلیم در اسرائیل میباشد
  این سند فرهنگی در یال 86 جزا اثار جهانی قرار گرفت و طرف بانک جهانی جهت نگهداری و باکسازی محوطه چند هکتاری ان 100 میلیون دلار وام به میراث فرهنگی ایران داده شد
  جالبتر انکه یک ریال تا به حال جهت ان موارد از سوی دولت هزینه نشده
  زبان مردم کرمانشاه و بیستون باز مانده زبان اوستائی و امیخته با زبان هخامنشی می باشد …………………به امید بهروزی باینده ایران

 4. ژوئیه 8, 2008 در 3:38 ق.ظ.

  با درود به ارام گرامي
  نوشته بسيار زيبايي بود
  شادزيويد

 5. ژوئیه 11, 2008 در 12:16 ق.ظ.

  dorood aram jan shoma ro be vebloge jadidam davat mikonam dar zemn be shoma ham link dadam khoshhal misham nazareton ro bedonam ratsi bayad be in vebloget link bedam ye vebloge shakhsit?
  piroz bashi

 6. ژوئیه 11, 2008 در 1:19 ق.ظ.

  دوست گرامی،
  شما را پیوند دادم.

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: