خانه > Articles > آیا استمنا عملی صحیح است؟

آیا استمنا عملی صحیح است؟

اکثر مردم از خود می پرسند که آیا استمنا عمل صحیحی است یا خیر. این مقاله کوشیده است که پاسخ این سوال را بر اساس الیهیات و معارف مسیحی بدهد. شاید برای مسلمانان و غیر مسیحیان جالب باشد که نظر کتاب مقدس مسیحیان را در این زمینه بدانند.

تعریف

قبل از اینکه به بحث بپردازیم، باید بدانیم که اصولاً استمنا چیست. شاید بحث کردن درباره این مسئله تابو باشد، ولی حقیقت های زندگی را نمی توان نادیده گرفت.

واژه استمنا چنین تعریف می شود:

– سو استفاده از یک شخص یا قابلیت های جنسی یک شخص،

– خود ارضایی

تعمید مسی�


آیا خداوند به آنچه که ما بصورت پنهانی انجام می دهیم اهمیت می دهد؟

میل جنسی را خداوند خلق کرده است و به طبع برای او بیشتر از ما اهمیت دارد که بشر چگونه از آن استفاده می کند. این احساس زیبا و عاشقانه(که نشاندهنده عمیق ترین احساسات خداوند نسبت به بشر است) هدیه ای از سوی خالق یکتا به زنان و مردان است. رابطه جنسی مشروع و سالم، لذتی کامل و عاری از احساس گناه است که تجلی گر محبت خداوند به بشر است.

«به ازدواج خود و به عهد و پیمانی که بسته اید وفادار باشید، و پیوند زناشویی تان را از آلودگی دور نگاه دارید، زیرا خدا افراد فاسد و زناکار را حتماً مجازات خواهد کرد.» (عبرانیان 13:4)

رابطه جنسی مشروع، عملی است که به زندگی بسیاری از زوج های جوان رونق تازه می بخشد، به همین دلیل روانشناسان نیز تاکید می کنند که ازدواج عملی بسیار مفید است. به دلیل چنین اهمیتی که این هدیه خداوند(میل جنسی) دارد، سو استفاده و سو برداشت از آن بسیار زیاد صورت می گیرد. شیطان براحتی می تواند انسان ها را فریب دهد و این هدیه را در جهت نادرست بکار برد. و اگر این کار متوقف نشود بی شک ما را بسوی نابودی خواهد برد(چه جسمانی چه روحانی). به همین دلیل برای خداوند بسیار اهمیت دارد که فرزندش در پنهانی یا آشکارا چه کار خلافی را انجام می دهد.

کتاب مقدس به صراحت اعلام می دارد که روابط نامشروع جنسی موجب نابودی ما خواهد شد:

«به همین دلیل است که می گویم از زنا فرار کنید. هیچ گناهی تا به این اندازه، بر بدن اثر شوم نمی گذارد. وقتی مرتکب این گناه می شوید به بدن خود صدمه می سازید.» (اول قرنتیان 6:18)

مسلماً استمنا به مراتب بهتر از تجاوز جنسی و رابطه نامشروع جنسی است. چون در روابط جنسی نامشروع دو نفر گناه می کنند ولی در استمنا یک نفر. ولی به هر حال باید دانست که این تصور نباید توجیهی برای انجام دادن استمنا باشد. استمنا سبب خیال پردازی و توهم های جنسی و هرزه نگاری می شود. این در حالی است که کتاب مقدس صریحاً به ما چنین دستوری می دهد:

«گفته شده است که زنا مکن، ولی من می گویم که اگر حتی با نظر شهوت آلود به زنی نگاه کنی در دل خود با او زنا کرده ای.» (متی 5:8)

البته باید دقت داشته باشیم که آیات بالا فقط به مردان اشاره نمی دارد. زنان نیز باید چشمانشان را پاک نگاه دارند. همه انحرافات اخلاقی و جنسی فقط و فقط از یک فکر و وسوسه کوچک شروع می شوند. پس آیا بهتر نیست با آن وسوسه کوچک در همان لحظه اول مقابله کنیم تا یک عمر اسیر انحراف اخلاقی نشویم؟ اگر با افکار شیطانی مغزمان مقابله نکنیم، این افکار سریعاً در ما ریشه می گیرند و آزاد شدن از آنان بسیار دشوار خواهد بود.

خداوند ما یسوع مسیح به ما میاموزد که برای تشخیص نیک بودن یا پلید بودن عملی، به نتیجه و میوه آن نگاه کنیم. آیا عملی همچون استمنا میوه و ثمر نیکی می دهد؟ علاوه بر اختلالات جسمانی و روحانی و فکری، استمنا بشر را از خدا دور می سازد. حال آیا به نظر شما این عمل مورد پسند خداوند است؟ مسلماً خداوند از این عمل خشنود نمی شود.

آیا این غیر منطقی نیست که خداوند به ما میل جنسی بدهد ولی از ارضای آن توسط بشر ناراحت شود؟

خداوند منزه و پاک است. او به بشر امیال جسمانی زیادی داده است. از جمله نیاز به خوردن و نوشیدن. حال آیا زیاده روی یا استفاده نادرست از این نیاز کاری صحیحی است؟ خوردن بیش از حد به بدن ضرر می زند، نوشیدن نیز به هکهذا. پس باید اعتدال رعایت شود. حال اگر خداوند چهارچوبی برای ارضای میل جنسی معین کرده باشد، آیا این غیر منطقی است که اگر این چهارچوب را رعایت نکنیم از دست ما ناراحت شود؟ خیر، زیرا کسی که از امیال جسمانی خویش استفاده ناصحیحی ببرد خویشتن را نابود می سازد. اگر شب و روز در پی ارضای امیال باشیم، با حیوانات چه فرقی خواهیم داشت؟

اراده ضعیف خویشتن را به پای خداوندمان نگذاریم. او به سادگی از ما می خواهد که به بدن های خویش احترام بگذاریم و خود را متعال و آسمانی نگاه داریم، آیا این عمل بشر را پست می سازد یا والا؟ بدن ما معبد معبود یکتاست، آنرا با گناهان و مزخرفات زندگی آلوده نسازیم. معبد قلبمان را پاک سازیم تا معبود در آن سکنی گزیند.

«وقتی کسی وسوسه شده، بسوی گناهی کشیده می شود، فکر نکند که خدا او را وسوسه می کند، زیرا خدا از گناه و بدی بدور است و کسی را نیز به انجام آن وسوسه و ترغیب نمی کند. وسوسه یعنی اینکه انسان فریفته و مجذوب افکار و امیال ناپاک خود شود.» (اول یعقوب 1:13)

خداوند می خواهد که ما بتوانیم بر گناه و وسوسه چیره شویم.

«اما این را بیاد داشته باشید که وسوسه هایی که به سراغ شما میایند، از وسوسه هایی که دیگران دچار آنند، دشوارتر نمی باشد. هیچ وسوسه ای نیست که نتوان در مقابل آن ایستادگی کرد. پس در برابر آنها مقاومت کنید و اطمینان داشته باشید که خدا نخواهد گذاشت که بیش از حد توانایی خود وسوسه شوید و به شما قدرت خواهد بخشید تا بتوانید در برابر آن تاب بیاورید.» (اول قرنتیان 10:13)

 پس چرا نگرانید؟ از خداوند بخواهید تا شما را از این لجن زار نجات دهد. او به وعده خویش عمل خواهد کرد. این بستگی به خود شما دارد. ایمان داشته باشید که او می تواند زندگی شما را دوباره پویا و سالم بسازد.

 چه بکنم تا آزاد شوم؟

– به گناه خود در محضر خدا اعتراف کنید، و قبول کنید که گناهکارید.

– از عوامل و مواردی که شما را بسوی این گناه باز می گردانند دوری کنید(تلویزیون یا اینترنت یا هر عامل دیگری)

– تعالیم مذهبی یا روانشناختی را مطالعه کنید و در زندگی خود اعمال نمایید.

– ایستادگی کنید تا وجودتان از آلودگی و گناه پاک گردد.

 فیض و برکت خداوند با همه شما باد عزیزان.

«دعا می کنم که خود خدای آرامش، شما را تماماً مقدس سازد. باشد که روح و جان و بدن شما تا روز بازگشت خداوند ما یسوع مسیح بی عیب و استوار بماند.» (اول تسالونیکیان 5:23)

Advertisements
دسته‌ها:Articles
 1. فوریه 9, 2008 در 4:27 ب.ظ.

  آرام عزیز
  با درود فراوان
  از اینکه پست سایت » کارزار با پانترکیسم » را خوب تشخیص دادی بسیار سپاسگزارم.
  من خیلی از مطالب سایت تو جا خوردم. مطالب فوق العاده ای بود مخصوصن موضوع تاریخ ارمنستان و اشتراکات آن با ایران.
  به شما پیشنهاد میگردد به صورت فعال در وبلاگهای مبارزه با پانترکان و همپالگی های آنان حضور یابی .
  با آگاهی هایی که داری کمک موثری هستی.
  پاینده باشی در کنار پایندگی ایران

 2. پرنيا
  فوریه 9, 2008 در 10:10 ب.ظ.

  درود
  واقعا خيلی خوبه که ائين مسيحيت رو معرفی ميکنيد من خيلی حضرت مسيح رو دوست دارم و ميخواستم ايشون رو بيشتر بشناسم.ممنون از اين پست اموزنده
  موفق باشين

 3. فوریه 11, 2008 در 9:40 ق.ظ.

  با درود
  لینک دادم

 4. خودم
  فوریه 24, 2008 در 11:32 ب.ظ.

  به نظر من کتاب قرآن و احادیث مورد قبول شیعه رو بخونی که چه قدر به همین نزدیک اند

 5. مارس 20, 2008 در 2:21 ب.ظ.

  درود دوباره آرام جان
  این مطلب شما را خواندم و خوشحال شدم که دیدگاه دیانت مسیحی رو فهمیدم ولی متاسفانه جامعه با این پدیده هیچوقت درست برخورد نکرده و دید مذهبی رو اعمال کرده و متاسفانه اراجیفی مانند ناباروری در آینده و کوچک شدن بیضه ها و…. نیز به نام عوارض خود ارضایی به آن افزودند!! بنده در همین مورد صحبت هایی با یک متخصص داشتم و نکته جالبی که این متخصص من رو متوجه آن کرد از روی امار و ارقام خودش این بود که 99 جوانان خودارضایی دارند که البته تاسف داره! باید ریشه ها شناسایی باشه و عوامل این پدیده
  صحبت از جنگ های صلیبی شد نمی دانم فیلم the kingdom of heavenرا دیده ای یا نه توصیه می کنم حتما ببینید
  در ضمن من مدیر سایت قلمرو بهشت با آدرس :
  http://www.holyiran.com
  خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.
  و همچنین مدیر وبلاگ ارامنه ایران به نام واراند از دوستان من هستند که به دلیل مشکلاتی مدت زیادی هست که نتونستند وبلاگشون رو بروز کنند
  همچنین چون دارم وبلاگم رو تغییر میدم اینجا لینکتون نمی کنم و این کار رو در وبلاگ جدید خواهم کرد
  پیروز باشید

 6. امیر
  مه 14, 2008 در 6:45 ب.ظ.

  مطمئن هستم که بوی تعفن بلاگت خودت رو هم ازار میده

  —————-
  این بوی تعفن بخاطر نوشتن کلماتی مانند «پانتورکیسم» است، شما جدی نگیر! خوشحالم که بوی تعفن آزارت میده!

 7. بابک
  مارس 4, 2009 در 12:55 ق.ظ.

  با سلام
  عزیزان دقت کنید که گناه نامید هر چیزی گناهی کمتر از پاک شمردن چیز ناپاک نیست.
  ایکاش اسیر روح شریعتگرایی نبودید تا میتوانستید حقیقت را درک کنید. برادرانه به شما توصیه میکنم در تعلیم دادن از کلام خدا دقت کنید چون باید یک روزی در حضور عیسی مسیح بایستید و جواب بدهید. بنده اگر بجای شما بودم لااقل اگر هم در درست بودن خودارضایی شک داشتم لااقل جرات نمیکردم آنرا گناه بنامم. تمایلات جنسی هدیه خداست و خودارضایی روش خداست برای مجردین جهت داشتن زندگی مقدس و خداپسندانه.
  به شما توصیه میکنم بار گناه خود را بیشتر نکنید و این مطلب را حذف کنید.
  مشارکت روح القدس با شما. آمین

 8. مه 14, 2009 در 11:42 ق.ظ.

  با سلام و درود
  چه بگویم که نگفتنم بهتر است …
  خداوند ای حاکم مطلق مرا ببخش و از گناهانم بگذر …
  ):
  وسلام و بدرود

 9. x
  ژوئیه 2, 2009 در 3:32 ب.ظ.

  سلام دوست عزیز
  من4سال است که استمنا می کنم فاصله بین استمنا های من حداکثر یک هفته است من تازه از مضرات ان آگاه شدم و تصمیم به ترک ان گرفته ام می خواهم بدان 1-ایا با ترک ان بازهم مضرات ان سراغ من می ایند؟
  2-برای جلوگیری از مضرات ان علاوه بر ترک ان چکار انجام بدهم؟
  من هنوز به مضرات ان دچار نشده ام من16ساله هستم لطفا جواب را بطور کامل برای من به ایمیلم بفرستید من شدیدا به این اطلاعات نیازمندم لطفا به طور کامل به دو سوال من پاسخ بدهید

  • A. Hovsepian
   ژوئیه 2, 2009 در 3:43 ب.ظ.

   دوست عزیزم، شما تازه 16 سال دارید، هر چه زودتر خود را از این منجلاب رها کنید و مطمئن باشید هیچ نیازی به این عمل نخواهید داشت. مطمئناً ترک این عادت بسیار دشوار است، ولی غیر ممکن نیست. از عواملی که باعث می شوند که وسوسه شوید مدتی دوری کنید تا به عدم انجام آن عادت کنید. بزودی مقالات دیگری هم در این زمینه خواهم نگاشت، پیروز باشید.

 10. ژوئیه 16, 2009 در 11:24 ب.ظ.

  عالی بود

 11. ناشناس
  نوامبر 24, 2009 در 5:28 ب.ظ.

  با سلام
  مطالب وبلاگت راخواندم
  خیلی موثر وجالب است
  ما مسلمانان نیز به عیسی مسیح احترام بسیاری داریم
  ودین مسیحیت نیز برای ما محترم می باشد
  ولی درمورد اینکه درقسمتی انسانها را فرزندان خداوند (نعوذ بالله) خواندید باید بگویم که خداوند یکتاست . نه فرزندی دارد ونه پدرومادری داشته ودارد.

 12. جوجه
  ژانویه 9, 2010 در 2:28 ق.ظ.

  سلام من چند ساله خود ارضایی میکنم وتازه فهمیده که گناهه کبیره است می خوام ترکش کنم توروخدا کمکم کنید

 13. فوریه 8, 2010 در 5:03 ب.ظ.

  من واقعا نمی دونم که استمنا بد است یا خوب!؟!؟
  اکثرا می گن گناه و ناپسنده ولی بعضی ها ، مثل سایت بسیار معروف و معتبر ویکی پدیا این عمل در حد میان روی ، را بد ندونسته و حتی هفته ای یک بار یا دو بار رو برای بدن مفید دونسته!
  در ضمن گناه بودن یا نبودن و مضر بودن یا نبودن اون رو توی رساله ای(همون کتاب هایی که احکام شرعی به طور کامل بررسی شده) ندیدم و فکر می کنم اگر بد بود اون جا می نوشتن
  این رو هم اضافه کنم که اکثر نوجوان ها احتمالا این کار رو انجام می دن

  به امید دنیایی بهتر تا ظهور آقا امام زمان…

 14. یه ابله
  ژوئن 29, 2010 در 1:41 ق.ظ.

  من فرد بسیار بسیار کمرویی بودم که در راهنمایی دوستم مورد سواستفاده قرار گرفت و من یکمرتبه با این مسائل آشنا شدم. ضربه شدیدی خوردم و از آن موقع تا الان به شدت از ازدواج می ترسم. بخصوص که این فشارهای روحی مرا به استمنا کشانده بود و بر اساس نظریه پزشکان این کار حتی موجب آسیب به بکارت فرد می شود. دنیا برایم تمام شده است. من این کار را به توصیه یکی از دوستانم مبتنی بر اینکه ترس از ازدواجم بریزد انجام دادم. اما نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر شد و با خواندن مقالات مذهبی دیگر حتی نمی توانم از خدا طلب عفو کنم…

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: